Nigdy nie lekceważ choroby alkoholowej, która może prowadzić do śmierci
Alkoholizm zwiększa ryzyko wystąpienia rozmaitych chorób psychicznych. Jedną z nich jest zespół Otella. Zaburzenie to jest skrajną postacią zazdrości o partnera. Najczęściej pojawia się ona u pijących mężczyzn. Dowiedz się, jakie są objawy syndromu Otella. Sprawdź, jak alkohol wpływa na zdrowie psychiczne.
Nadmierne spożycie alkoholu może prowadzić do zmian w chemii mózgu, które skutkują zmianami nastroju, zaburzoną oceną sytuacji, zmniejszonymi zahamowaniami, a co za tym idzie, zachowaniami ryzykownymi. Zakłócona praca najważniejszego organu w naszym ciele przyczynia się także do rozwoju szkodliwych mechanizmów uzależnienia od alkoholu, które uniemożliwiają alkoholikowi rozpoznanie swojego problemu z napojami procentowymi.
Alkohol działa depresyjnie, co oznacza, że spowalnia pracę mózgu. Może to spowodować, że ludzie poczują się bardziej zrelaksowani lub mniej niespokojni. Jednak etanol ma również negatywne skutki uboczne, które mogą pogorszyć zdrowie psychiczne. Niszczy komórki nerwowe, powoduje niedobór witamin i aminokwasów, a także zaburza wydzielanie neuroprzekaźników.
Nic dziwnego, że długotrwały nałóg alkoholowy zwiększa ryzyko wystąpienia poważnych zaburzeń psychicznych. Oprócz zespołu Otella są to np.:
Zespół Otella charakteryzuje się urojeniami - chory jest przekonany, że jego partnerka go zdradza, mimo że nie ma na to żadnych dowodów. Jednak myśli o niewierności ukochanej osoby mają potężną siłę oddziaływania - do tego stopnia, że mężczyzna cierpiący na syndrom Otella całkowicie koncentruje się na udowodnieniu zdrady. W tym celu:
Nic dziwnego, że życie z alkoholikiem chorym na zespół Otella staje się bardzo trudne. Niestety choroba sprawia, że pacjent może uciec się do rękoczynów, co stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia kobiety.
Leczenie zespołu Otella to skomplikowany proces, podobnie jak terapia alkoholowa. Aby pacjent wrócił do normalnego funkcjonowania, powinien: