Nigdy nie lekceważ choroby alkoholowej, która może prowadzić do śmierci
Rozpoczęcie terapii uzależnień to niewątpliwie przełom w życiu każdego alkoholika. Jednak nie zawsze droga do trzeźwości zaczyna się od spotkania z terapeutą i innymi uzależnionymi. Bywa, że alkoholik musi najpierw przejść odtrucie alkoholowe. Na czym ono polega, kiedy musi być przeprowadzone i ile trwa?
Każda osoba, która zatruła się etanolem w wyniku nadmiernego spożycia, może skorzystać z odtrucia alkoholowego. Jednak szczególnie jest to rozwiązanie wskazane dla pacjentów uzależnionych od alkoholu, którzy wpadli w tzw. ciąg alkoholowy. Chodzi tu o stan ciągłej nietrzeźwości, trwający co najmniej 2 doby. Człowiek będący w ciągu nie potrafi przerwać picia na własną rękę.
Każda próba zaprzestania spożycia wywołuje bowiem szereg nieprzyjemnych objawów, które noszą nazwę zespołu abstynencyjnego. Stanowi on poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia alkoholika. Dlatego chory powinien jak najszybciej trafić pod opiekę medyków.
Odtrucie alkoholowe można odbyć w państwowych oddziałach leczenia alkoholowych zespołów abstynencyjnych lub w ośrodkach niepublicznych. Niezależnie od tego, czy pacjent trafi do prywatnego ośrodka odwykowego, czy do szpitala, musi najpierw zostać zdiagnozowany. Od wyników wstępnego badania zależy bowiem, ile czasu zajmie oczyszczanie organizmu ze szkodliwych substancji.
Zazwyczaj detoks alkoholowy trwa od 7 do 10 dni. Nad przebiegiem całej procedury czuwają lekarze, którzy decydują o dawkowaniu leków i na bieżąco monitorują stan pacjenta. Podczas odtruwania alkoholowego pacjent otrzymuje m.in.:
Głównym celem odtrucia alkoholowego jest usunięcie objawów zespołu abstynencyjnego oraz przywrócenie równowagi elektrolitowej w organizmie alkoholika.