Objawy, przebieg, leczenie

Nigdy nie lekceważ choroby alkoholowej, która może prowadzić do śmierci

Terapia alkoholowa

Od czego i jak zacząć?

Terapia alkoholowa nie jest zwykłym leczeniem. To bardzo specyficzny proces, który różni się od innych. Wiele placówek oferuje odmienne od siebie sposoby terapii, jednak dobrze wiemy, że grupowa terapia alkoholowa jest najczęściej o wiele skuteczniejsza od indywidualnej. A ich połączenie daje najlepsze rezultaty.

leczenie alkoholizmuBardzo rzadko zdarza się, że osoba uzależniona od alkoholu sama i świadomie podejmuje decyzje o leczeniu. Najczęściej przychodzi taki moment w jej życiu, że nie może już udźwignąć ciągnących się od dłuższego czasu konsekwencji, które sięgają każdej sfery życia. Wtedy dopiero pojawia się myśl, że trzeba w końcu coś zrobić.

W wielu przypadkach to rodzina chorego decyduje o konieczności leczenia alkoholizmu. To zazwyczaj za ich namową (a nawet przymusem czy groźbami) podejmuje się terapii alkoholowej. Ostateczna decyzja jednak jest w jego rękach. Prywatne ośrodki leczenia uzależnień nie przyjmują przymusowo. Jedynie takie osoby, które same zgodziły się podjąć trud terapii.

Terapia alkoholowa - etapyalkoholizm leczenie

Jak wcześniej wspomnieliśmy, leczenie alkoholizmu to złożony proces. Jakie są etapy takiej terapii alkoholowej?

  • Na początku odbywa się wstępna rozmowa i początkowa diagnoza osoby uzależnionej. Czasem zdarza się tak, że konieczny jest detoks alkoholowy, aby w ogóle można było porozumieć się z alkoholikiem (który nadal znajduje się pod wpływem).
  • Zaakceptowanie swojej choroby i tego, że jest się alkoholikiem.
  • Poznanie specyfiki całej choroby alkoholowej.
  • Praca nad asertywnością.
  • Edukacja w temacie głodów, nawrotów choroby po zakończeniu leczenia alkoholizmu.
  • Program działania, który obejmuje czas po wyjściu z ośrodka.

 

Jakie jest skuteczne leczenie?

Tylko profesjonalna pomoc terapeutyczna

Prywatne ośrodki leczenia uzależnień!