Nigdy nie lekceważ choroby alkoholowej, która może prowadzić do śmierci
Narkomania to uzależnienie od substancji psychoaktywnych, które stopniowo wyniszcza organizm i psychikę chorej osoby. Narkotyki oddziałują na funkcjonowanie mózgu, a szczególnie na mechanizm wydzielania dopaminy - neuroprzekaźnika odpowiadającego za odczuwanie przyjemności. To dlatego narkomanowi tak trudno wyrwać się ze szponów nałogu.
Na szczęście powrót do zdrowia jest możliwy dzięki leczeniu narkomanii w zamkniętym ośrodku. Sprawdź, gdzie leczyć uzależnienie od środków odurzających. Dowiedz się, na czym polega terapia dla uzależnionych od narkotyków.
Podobnie jak w przypadku alkoholizmu narkomanię można leczyć w placówkach prywatnych lub publicznych. Narkoman może więc skorzystać z usług:
Te ostatnie oferują leczenie narkomanii w formie płatnej lub bezpłatnej, bo refundowanej przez NFZ. Zgodnie z Ustawą "O przedziwdziałaniu narkomanii" z terapii narkotykowej NFZ mogą korzystać osoby ubezpieczone i nieubezpieczone w Narodowym Funduszu Zdrowia. Jest to niewątpliwe udogodnienie, jednak warto pamiętać, że na miejsce w państwowych ośrodkach często trzeba długo czekać.
Dlatego wiele osób myśli o prywatnym odwyku narkotykowym. Na czym on polega?
Narkomani nierzadko trafiają na leczenie w ciężkim stanie. U wielu z nich pojawia się narkotykowy zespół abstynencyjny, który kwalifikuje do odbycia detoksykacji pod kontrolą lekarza. Wygląda ona podobnie jak detoks poalkoholowy. Chory otrzymuje środki medyczne, które łagodzą symptomy odstawienne. Następnie narkoman może rozpocząć właściwą terapię dla uzależnionych od narkotyków.
W pierwszej kolejności terapeuta uzależnień dąży do uświadomienia pacjentowi, że wpadł on w nałóg. Gdy narkoman przyjmie i zaakceptuje fakt, że jest chory, robi potężny krok w stronę zdrowia. Otwiera się wówczas na przezwyciężanie silnych mechanizmów narkomanii. Przygotowuje się też do radzenia sobie z trudnościami w życiu bez "wsparcia" śmiertelnie niebezpiecznych substancji.